• Nieuws

VAMREG: registratie van gegevens over het gebruik van antibiotica voor paarden en aquacultuur verplicht vanaf 1 juli aanstaande

De verplichting om gegevens te registreren over het gebruik van antibiotica voor paarden en aquacultuurvissen in België gaat in op 1 juli 2026. Het gaat om antibiotica voor diergeneeskundig of menselijk gebruik die worden voorgeschreven, verschaft of toegediend voor paarden (al dan niet voedselproducerend) en aquacultuurvissen (Atlantische zalm, karper, Europese zeebaars, goudbrasem, regenboogforel en andere vissen die zijn bestemd voor voedselproductie).

De registratie van deze gegevens gebeurt via VAMREG door dierenartsen die houder zijn van een diergeneeskundig depot en apotheker-titularissen van een voor het publiek opengestelde apotheek. 

Data over antibioticagebruik bij de voedselproducerende diersoorten runderen, varkens, vleeskalveren, konijnen, kleine herkauwers en pluimvee moeten nog steeds worden geregistreerd in Sanitel-Med.

Om te voldoen aan de vereisten van artikel 57 van de Europese verordening 2019/6, dat de EU-lidstaten verplicht om informatie over het antibioticagebruik voor diergeneeskundig gebruik in hun land door te geven aan de Europese Commissie, heeft het Federaal Agentschap voor Geneesmiddelen en Gezondheidsproducten (FAGG) het register "VAMREG " (Veterinary Antimicrobial Register) opgericht om de aangifte en de verzameling van deze gegevens te verzekeren.

Het VAMREG maakt het mogelijk om bij dierenartsen die houder zijn van een diergeneeskundig depot en apotheker-titularissen van een voor het publiek opengestelde apotheek gegevens te verzamelen over de aankoop, verkoop en het gebruik van antibiotica voor diergeneeskundig gebruik in België en deze in geanonimiseerde vorm aan de Europese Commissie te sturen. 

De in VAMREG verzamelde gegevens zullen ook een aanvulling vormen op de verkoop- en gebruiksgegevens die elk jaar in België worden verzameld en waarvan de analyse wordt gepubliceerd in de BelVet-Sac-rapporten.

Het gaat om antibiotica voor diergeneeskundig gebruik die in België zijn toegelaten en antibiotica die uit andere lidstaten of derde landen zijn ingevoerd in het kader van de cascade. Dat geldt ook voor antibiotica die zijn toegelaten voor menselijk gebruik en magistrale bereidingen op basis van antibiotica.

De gegevens worden geleidelijk geregistreerd volgens onderstaande planning:

 

Planning voor de verzameling in VAMREG - Uitgaand register of Uit
Startdatum datacollectie Welke geneesmiddelen? Register Uit Voor welk doeldier?
Vanaf 1 juli 2026            Alle antibiotica (voor diergeneeskundig of humaan gebruik)  Toegediend of verschaft (uitgaand register of Uit) Paarden, aquacultuurvissen (Atlantische zalm, gewone karper, Europese zeebaars, goudbrasem, regenboogforel en andere voedselproducerende vissen)
Vanaf 1 januari 2029         Alle antibiotica (voor humaan of diergeneeskundig gebruik) Toegediend of verschaft (uitgaand register of Uit) Katten, honden, pelsdieren (vossen, nertsen, enz.) en andere niet voedselproducerende dieren
Planning voor de verzameling in VAMREG - Inkomend register of IN
Startdatum datacollectie Welke geneesmiddelen Register In Voor welk doeldier?
Vanaf 1 januari 2028   Alle antibiotica (voor humaan of diergeneeskundig gebruik) Verworven buiten België (inkomend register of In) Onafhankelijk van het doeldier
Vanaf 1 januari 2030    Alle antibiotica (voor humaan of diergeneeskundig gebruik)   Verworven – elke oorsprong (inkomend register of In) Onafhankelijk van het doeldier

Meer informatie