• Nieuws

Regelgeving niet-commercieel vervoer aangescherpt door de EU

Vanaf 22 april 2026 is de regelgeving voor het niet-commerciële verkeer van huisdieren (honden, katten en fretten) binnen en naar de Europese Unie veranderd. De oude Verordening (EU) 576/2013 is vervangen door een nieuw kader onder de Animal Health Law (Verordening (EU) 2016/429) en de specifieke gedelegeerde Verordening (EU) 2026/131.

Hoewel de basisprincipes (chip, rabiësvaccinatie, paspoort) behouden blijven, zijn er belangrijke aanscherpingen doorgevoerd op het gebied van traceerbaarheid en documentatie.

Het doel van de verordening is om het risico op verspreiding van ernstige ziekten (vooral rabiës) te minimaliseren en illegale handel onder het mom van "huisdierreizen" te blokkeren. Er wordt een strenger onderscheid gemaakt tussen een "gezelschapsdier" en een "handelswaar".

We geven een overzicht van de wijzigingen.

  1. EU-paspoorten en Animal Health certificates
    1. Inwoners in de EU
      Een EU-paspoort kan enkel afgeleverd worden aan eigenaren die hun hoofdverblijfplaats binnen de EU hebben. Dit is dus zeer belangrijk voor bvb reizigers uit het Verenigd Koninkrijk die een EU-paspoort komen vragen aan een dierenarts.
    2. Niet EU-inwoners (inclusief zelfverklaring)
      Deze reizigers hebben altijd een Animal Health Certificate nodig, opgesteld door een officiële diernarts. Daarnaast moeten ze ook een zelfverklaring hebben dat ze hun huisdier niet gaan verkopen.
    3. Animal Health Certificate (AHC)
      Het AHC is gedurende 10 dagen geldig vanaf de datum van afgifte om de EU binnen te raken (uitzondering: transport over zee: verlengd met de tijdsduur van de zeereis).
      Eens een dier aangekomen is in de EU, is een AHC geldig gedurende 4 maanden.
      De geldigheid is gekoppeld aan de hondsdolheidvaccinatie. Als deze niet meer geldig is, vervalt ook het AHC.
  2. Identificatie en registratie
    Volgorde is van belang: Het plaatsen van de microchip dient te gebeuren vóór de rabiësvaccinatie.
    Elke vaccinatie die is toegediend vooraleer de chip geregistreerd is, wordt als ongeldig beschouwd voor reizen.
  3. Vaccinatie tegen Rabiës
    1. Technische vereisten
      De vaccinatie mag ten vroegste op 12 weken leeftijd gegeven worden. Er is een wachttijd na primovaccinatie van 21 dagen, dus pups en kittens mogen pas reizen in de EU vanaf 15 weken. De geldigheidsduur is afhankelijk van de registratie van de fabrikant in het land van toediening.
    2. Niet-commercieel verkeer vanuit "derde landen"
      Er wordt een onderscheid gemaakt op basis van het risico van het land van herkomst. Er is een lijst met laag-risico landen waar er vaak enkel vaccinatie en een certificaat noodzakelijk is. Staat het land niet op deze lijst (hoog-risico), dan is een titerbepaling noodzakelijk (minstens 30 dagen na de vaccinatie en 3 maanden vóór de reis). Je kan de lijst met laag-risico landen hier terugvinden. Opgelet, ook het FAVV heeft een lijst met laag-risico landen (versie 16 februari 2026) wanneer je illegale import vaststeld.
  4. De "Geautoriseerde Persoon" en de 5-dagen regel
    Wanneer de eigenaar niet met het dier reist gelden er strengere regels moet er een schriftelijke machtiging bij de documenten zitten. Daarnaast moet de reis van de eigenaar binnen de 5 dagen van deze van het dier zijn om als niet-commercieel transport te blijven gelden.
  5. Limiet op het aantal dieren
    Maximaal 5 dieren per persoon om te voldoen aan niet-commercieel transport. De enige uitzondering zijn wedstrijden, tentoonstellingen of sportevenementen. Er moet in dat geval wel een schriftelijk bewijs zijn van registratie voor het evenement en de dieren moeten ouder zijn dan 6 maanden.